HAFRİYAT
Eş anlamı Kazı olan kelime ?
TDK güncel yazım kılavuzuna nasıl yazılır?

Türkçe’de kullanılan bir çok kelime söyleyiş ve yazılış biçimlerindeki farklılıklar nedeniyle yanlış yazılır. Bu kelimelerden biri de ‘hafriyat’dır. Hafriyat mı, harfiyat mı? Nasıl yazılır? TDK’ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde…
İnşaat alanlarında gerçekleştirilen tüm kazı işlemlerine hafriyat denir. Yıkılan binaların, kazılan alanların ardında kalan atıklara da yine hafriyat denir. Söz konusu kelimenin etimolojik kökenine baktığımızda, dilimizdeki diğer birçok kelime gibi hafriyat sözcüğünün de Arapça kökenli olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Bu kelime sıklıkla harfiyat şeklinde yazılarak yanlış bir biçimde kullanılabiliyor.

Türk Dil Kurumu’nun online yazım kılavuzu, çevrimiçi ortamda kelime sorgulama imkanı vermektedir. Türkçe’de bazı kelimelerin anlamları ve yazılış biçimleri sık sık bu sözlük üzerinde sorgulanmaktadır. TDK’nın güncel yazım kılavuzunda sık sık aranan bu kelimelerden biri de ‘hafriyat’dır.

HAFRİYAT NE DEMEK: Arapça hfr kökünden gelen hafr “kazı” sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça hafara “kazdı” fiilinin masdarıdır.Toprağı kazma, kazı anlamına gelir

HAFRİYAT NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin “hafriyat mı, harfiyat mı” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı hafriyat şeklinde olmalıdır.

harfiyat (Yanlış kullanım)
hafriyat (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Hafriyat kamyonları trafik kurallarını hiçe sayıyor.”

”Evin önünden geçen hafriyat kamyonları yüzünden toza bulandık.”

”Yukarı mahalledeki eski binayı yıktıklarından beri tadımız tudumuz kaçtı. Sabah akşam demeden, günün her saati hafriyat kamyonlarının sokaklarımızdan geçmesi yüzünden çocuklarımız sokağa çıkamaz oldu.”

”Madencilikte maden damar yapılarının tespitinde, arkeolojide tarihi eserlerin kırılmadan, incitilmeden ortaya çıkarılmasında kullanılabiliyor. İnşaatlarda hafriyat alanlarının fizibilitesinin yapılması ve kazılacak alanlarda sürprizlerin önüne geçilmesinde yararlanılabiliyor.”

”Ekipler hafriyat, mıcır kamyonları, beton mikserlerin sevk irsaliyeleri, uygunluk ve izin belgelerini kontrol etti, branda ile kapalı olmayan, aşırı yük taşıyan, tekerlerinden yollara çamur dökülen araç sürücülerini uyardı.”

”Hafriyat inşaatların, barajların,  yolların ve köprülerin yapılabilmesi için gerekli bir çalışmadır.Hafriyat yapılmadan inşaata başlanamaz.”

”Hafriyat kamyonları son derece büyük ve tonajlı araçlardır onlara fazla yaklaşmamak gerekir”

(3) Yorumlar

 1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you
  don’t mind me asking what theme you’re using? (and don’t mind if I steal it?
  :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but
  the theme slows (!) the site down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google (would appreciate any
  feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

Call Now Button
WhatsApp chat